Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u8688344/seyitfarukozselek.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2695

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u8688344/seyitfarukozselek.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2699

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u8688344/seyitfarukozselek.com.tr/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3581
Sıkça Sorulan Sorular – Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

KOSGEB Hibe ve Kredisi nasıl alınır?

KOSGEB, KOBİ düzeyindeki işletmelere kredi ve hibe vererek onların gelişimini sağlar. Yeni kurulacak işletmeler KOSGEB’e başvuruda bulunarak belirli masrafların karşılanması adına hibe alabilirler. KOSGEB tarafından verilen bu hibe 30.000 TL’ye kadar çıkabilmekte olup geri ödemesizdir. KOSGEB kredisi ise faizsiz ve 70.000 TL’ye kadar verilebilmektedir.

KOSGEB Hibe ve Kredisi alabilmek için; KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE kodları içerisinde yer alan bir iş fikrine sahip olmanız, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunarak ”Girişimcilik Sertifikası” almanız, işletmenizi kendi sermayeniz ile kurmanız gereklidir. KOSGEB ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ve eğer iş fikriniz uygun ise ”İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulunmanız gerekir.

e-Arşiv ve e-Fatura'ya nasıl erişilir ve nasıl kullanılır?

Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkân sağlayan uygulamadır.

e-Arşiv, e-fatura sistemine dahil olmayan kurumlar ve kişilere eletronik ortamda fatura gönderilebilmesini, ayrıca gönderilen faturaların saklanmasını sağlar. Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-ticaret sitelerine zorunlu tutulmuştur.

e-Fatura, e-fatura mükellefi olan şirketler arasında elektronik ortamda fatura gönderilebilmesini sağlar. 421 No’lu VUK tebliği ile bazı sektörlere zorunluluk getirilmiştir.

Limited Şirket nasıl kurulur?

Limited şirket kurmak için ilgili sicil müdürlükleri ve vergi dairelerine müracaat edilmedir. Öncelikle bir ticaret unvanının seçilmesi, şirketin ana sözleşmesinin bu unvana göre hazırlanması ve imzaya yetkili kişiler ile birlikte ticaret sicilinden, imzanın ve ana sözleşmenin tasdik edilmesi gerekir.

Limited şirketlerin diğer şirket türlerinden en avantajlı kısmı, limited şirketin ortaklarının sorumluluğu, koymuş oldukları sermayeyle sınırlı olmasıdır. Limited Şirkete yeni ortaklar alınabilir ve istenirse şirketin hisseleri şahıs ve tüzel kişilere devredilebilir. Bu avantajlar dışında, şahıs şirketlerinde vergi artan oranlı iken, limited şirketlerde sabit vergi avantajından (%22) yararlanılabilmektedir.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.